Czym są olejki eteryczne?

Czym są olejki eteryczne i aromaterapia ?

Olejek eteryczny to substancja skoncentrowana w lotnych aromatycznych ekstraktach z rośliny. To co pomaga organizmowi zwalczać bolączki codziennego życia, nazywa się aromaterapią.

Jego przedrostek „aroma” oznacza przyjemny zapach, a przyrostek „-terapia” oznacza podejście przez opiekę.

Olejki eteryczne są godnymi uwagi środkami antyseptycznymi (przeciwko bakteriom, wirusom, grzybom i pasożytom). Mogą być również wykorzystywane do higieny w Twoim domu. Są one wysoko cenione w kosmetykach i mają korzystny wpływ na poziom psychologiczny.

Zawierają coś szczególnie zaskakującego w porównaniu z lekiem, który nazywam klasycznym, na przykład antybiotykiem. Antybiotyk będzie celował w bardzo precyzyjny gatunek bakterii, podczas gdy olejki będą atakować wiele gatunków bakterii, które są szkodliwe dla naszego organizmu, pozostawiając w niezmienionym stanie naszą korzystną florę, to znaczy, że olejki eteryczne nie będą atakować „dobrych bakterii” w naszym organizmie.

Zetknąłeś się już z olejkami eterycznymi. Na przykład, gdy obierzesz pomarańczę, już dostałeś sokiem do oczu. Ten sok jest esencją owoców, jest olejkiem eterycznym z pomarańczy.

Historia (nie martw się, to podsumowanie. Jestem jedna z tych, którzy nie lubią rozwodzić się nad tą kwestią)

Lecznicze właściwości olejków eterycznych były już od ponad 3000 lat p.n.e. wykorzystywane przez Egipcjan do codziennej higieny, ale także do balsamowania zmarłych.

Terapeutycznymi właściwościami wonnych olejków zainteresował się w latach dwudziestych XX wieku francuski chemik z Lyonu o imieniu Rene Maurice Gattefosse. Słynna anegdota mówi o tym, przeprowadzając eksperymenty w swoim laboratorium poważnie spalił swoją rękę. Pierwszą reakcją tego dżentelmena było zanurzenie ręki w wazonie wypełnionym olejkiem eterycznym z lawendy. To zaowocowało szybkim gojeniem, bez infekcji i blizn! Wtedy to podjął badania nad bakteriobójczymi, odkażającymi, przeciwzapalnymi i przeciwwirusowymi właściwościami olejków i pierwszy nazwał tę gałąź medycyny AROMATERAPIĄ.

Wyciąg z olejków eterycznych

Destylacja parą wodną jest najczęściej stosowaną metodą ekstrakcji olejków eterycznych.

Mała definicja na początek: destylacja. Jest to metoda polegająca na odzyskiwaniu cząsteczek aromatycznych z roślin.

Destylacja olejku eterycznego odbywa się za pomocą urządzenia zwanego alembikiem. Proces polega na przepuszczaniu pary wodnej przez część rośliny, którą chcesz destylować (liście, kwiaty, korę, nasiona, łodygi itp.).

Rola pary wodnej polega na rozerwaniu aromatycznych kieszonek roślin. W ten sposób otrzymuje się mieszaninę pary wodnej i aromatycznych cząsteczek rośliny. Ta mieszanina dociera do drugiej części kadru. Jest ona skondensowana w wężownicy zanurzonej w wannie z zimną wodą.

To fizyka. Oto przykład do zrozumienia:

po prysznicu masz parę, która utworzyła się na twoim lustrze z powodu gorąca. Gdy w Twojej łazience będzie chłodniej, mgła zamienia się w wodę, która spływa po lustrze i pozostawia po sobie ślady kamienia!

Tutaj, na tej samej zasadzie, ta mieszanina pary i aromatycznych cząsteczek  „przemieni się” w wodę i w olejek eteryczny, ponieważ te dwie ciecze nie mogą się mieszać  (znowu jest to fizyka). W esencji odzyskujemy zatem olejek eteryczny, który pływa na wodzie, ponieważ jego gęstość jest niższa. Uzyskana woda nazywana jest wodą kwiatową lub hydrolat.

Olejek eteryczny może być przechowywany przez 5 lat, 3 lata dla owoców cytrusowych.

Wydajność olejku eterycznego zależy od rośliny. Na przykład, aby uzyskać 1 kg olejku eterycznego, konieczne jest destylowanie według wagi świeżej rośliny:

  • od 4 000 do 10 000 kg płatków róży
  • 600 kg pelargonii
  • 500 kg kwiatów rumianku
  • 125 do 175 kg lawendy

Stosowanie olejków eterycznych

Widzieliśmy, że olejki eteryczne mogą walczyć z bolączkami codziennego życia.

W tym celu istnieje kilka dróg podawania.  Wybrana metoda podawania zależy od olejku eterycznego (np. jego agresywności na skórę), zaburzeń, które należy leczyć i wieku (sposób podawania może być inny dla dorosłego i dziecka).

Być może zastanawiasz się, jak olejek eteryczny będzie działać, aby Cię wyleczyć?

To proste. Przenika do Twojego ciała, niezależnie od sposobu podawania, dociera do krwiobiegu, aby dotrzeć do obszaru, który ma być wyleczony.

Uwaga: Sposób podawania nie jest wybierany losowo! Konieczne jest poznanie stosowania olejku przed każdym użyciem. Na przykład, niektóre są drażniące stosowane bezpośrednio na skórę lub połknięte, niektóre nie wolno połykać, niektóre nie powinny być stosowane u dzieci, w przypadkach nowotworów hormonalnych itp. Aby uniknąć pomyłek, radzę kupić książki napisane przez specjalistów zajmujących się aromaterapią.

Przez powietrze:

  • dyfuzor olejku eterycznego,
  • inhalacja: wdychanie olejków eterycznych wlanych do garnka z gorącą wodą,
  • możesz również nałożyć 1 kroplę olejku eterycznego na nadgarstki i pocierać je przed oddychaniem, zwracając uwagę na to, aby można go było nałożyć na skórę bez ryzyka podrażnień.

Przez usta:

Ta metoda podawania polega na połknięciu 1-2 kropli olejków eterycznych, które wylano na neutralne podłoże np. kostkę cukru.

Przez skórę:

  • nakładać bezpośrednio na skórę po rozcieńczeniu olejku eterycznego w oleju roślinnym,
  • zastosowanie z mokrym kompresem.

Zalecenia

  • Ważne jest, aby używać olejków eterycznych z ostrożnością, ponieważ mogą one być drażniące lub alergiczne dla skóry i błon śluzowych. Jeśli zauważysz, że jesteś uczulony na olejek eteryczny, stosuj kilka kropli olejowego maceratu nagietka 3 do 4 razy dziennie przez 2 do 3 dni.
  • Olejki eteryczne nie powinny, ogólnie rzecz biorąc, być spożywane w stanie czystym. Podobnie jak w przypadku leków, ważne jest, aby odnieść się do zaleceń dotyczących stosowania. Dlatego w każdym z moich artykułów określę sposób podawania olejków eterycznych. W każdym przypadku można skonsultować się z aromaterapeutą.
  • Niektóre olejki eteryczne mają działanie fotouczulające, tzn. sprawiają, że skóra jest wrażliwa na działanie promieni słonecznych. Oto niewyczerpująca lista: arcydzięgiel, cytryna, bergamotka, mandarynka, pomarańcza, grejpfrut, werbena.
  • Unikać u osób z padaczką. Jeśli chodzi o kobiety w ciąży, można korzystać tylko z dobrze zdefiniowanej listy olejków eterycznych od 4 miesiąca ciąży.
  • Jeśli chcesz zastosować leczenie olejkami eterycznymi u dziecka, koniecznie udaj się do lekarza.

Jeśli dojdzie do reakcji niepożądanej z olejkami eterycznymi

  • Jeśli zastosowałeś zbyt dużo olejku eterycznego na skórę lub błony śluzowe, usuń „nadmiar” jak najszybciej za pomocą płatka z tkaniny lub bawełny, a następnie nałóż dużą ilość oleju roślinnego, aby chronić skórę.
  • W przypadku połknięcia zbyt dużej ilości olejku eterycznego należy bardzo szybko wezwać pogotowie ratunkowe (999).
  • Jeśli włożyłeś do oka olejek eteryczny, przemyj „nadmiar” bardzo szybko dużą ilością świeżej wody. Następnie ostrożnie wlać odrobinę oleju roślinnego (jeśli to możliwe słodki migdałowiec) kropla po kropli do oka, aby rozcieńczyć resztki olejku eterycznego. Więcej informacji na temat dalszych środków ostrożności można uzyskać u okulisty.

Informacje na tym blogu służą wyłącznie celom informacyjnym. Chciałbym poinformować, że nie jestem odpowiedzialna za korzystanie z olejków eterycznych na sobie lub na kimkolwiek innym.. Zawsze należy zwrócić się do lekarza w celu uzyskania pomocy lekarskiej.