Olejek z drzewa herbacianego: jakie zastosowanie ?

Odkryj, jak proste i bardzo skuteczne jest stosowanie olejku z drzewa herbacianego. Jest to jeden z olejków eterycznych, które warto znać. Olejek z drzewa herbacianego jest jednym z najbardziej znanych olejków eterycznych w dziedzinie aromaterapii. Jest skuteczny w walce z mikrobami i trądzikiem.

Dowiesz się wszystkiego o jego pochodzeniu, właściwościach i przeciwwskazaniach.

Olejek eteryczny z drzewa herbacianego: dowód tożsamości i właściwości naturalne

Nazwa łacińska: Melaleuca alternifolia

Organ destylowany: liście

Specyfika drzewa herbacianego :

 • środek przeciwko wszystkim chorobom bakteryjnym i wirusowym
 • Środek przeciwko wszystkim pasożytom i grzybom (grzybica)

Jego historia:

 • Australijscy aborygeni używają liści od tysięcy lat do leczenia problemów skórnych i ran.
 • Jego antyseptyczna skuteczność jest tak niezwykła, że w latach 40. ubiegłego wieku był zarezerwowany głównie dla rannych żołnierzy.

Jego cechy charakterystyczne:

 • Klarowny, bardzo ruchliwy, bezbarwny lub z lekkim odcieniem bladożółtym
 • Jego zapach przypomina żywicę
 • Potrzeba 100 kilogramów liści, aby uzyskać od 1 do 2 litrów olejku eterycznego z drzewa herbacianego.

Jego walory terapeutyczne:

 • Olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest bardzo skuteczny w walce z bakteriami. Jest to środek antybakteryjny o „szerokim spektrum”. W żargonie medycznym oznacza to, że jest on skuteczny wobec wielu gatunków bakterii
 • Antyseptyczny, całkowicie dezynfekuje rany
 • Przeciwwirusowe i przeciwroztoczowe (dobra wiadomość dla tych, którzy są uczuleni na nie)
 • Przeciwpasożytnicze: skutecznie zwalcza pasożyty skóry (takie jak wszy, świerzb, grzybica) i jelit (lamblia, glista …)
 • Przeciwgrzybicze: zwalcza grzybicę pochwy, jelit lub skóry (np. grzybicę paznokci)
 • Wzmacnia układ odpornościowy
 • Chroni skórę przed słońcem i zabiegami radioterapii
 • Pomaga w higienie jamy ustnej (kilka kropli na szczoteczkę do zębów) i sprzyja wybielaniu zębów

Informacja: Pewnie zastanawiasz się, czy olejek z drzewa herbacianego pochodzi z tego samego drzewa, co herbata, którą pijemy? Cóż… nie. Herbata, którą pijemy, pochodzi z drzewa herbacianego kamelii.

Jak stosować olejek z drzewa herbacianego?

Do stosowania olejku eterycznego z drzewa herbacianego zaleca się 3 sposoby podawania:

1. W dyfuzji

Aby wyeliminować paskudne wirusy i bakterie, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, kiedy każdy członek rodziny przynosi swoją porcję zarazków! Ale, do tego zastosowania, wolę doradzić, aby użyć olejku eterycznego z cytryny (rano) i słodkiej pomarańczy (wieczorem) dla ich antyseptyczne działanie powietrza. Ponadto, te 2 olejki eteryczne pachną naprawdę dobrze w porównaniu do zapachu drzewa herbacianego, który nie jest najprzyjemniejszy do oddychania. Aby poznać ilość kropel, zapraszam do przeczytania mojego artykułu o dyfuzorach.

2. Masaż na skórze rozcieńczonej w oleju roślinnym

To jest sposób użycia tego olejku eterycznego, który najbardziej polecam! Stosuj go w ten sposób przy wszelkich dolegliwościach bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych, pasożytniczych. Na przykład, przeziębienie, ból gardła, zapalenie zatok, … Do stosowania w masażu, radzę rozcieńczyć go o połowę w oleju roślinnym (słodkie migdały, sezam, …), ponieważ może być drażniące. Ponadto, można zauważyć, że w leczeniu tego typu chorób, olejek eteryczny z drzewa herbacianego jest często stosowany w synergii z innymi olejkami eterycznymi.

3. Drogą ustną

Ta droga jest używana przy wszystkich schorzeniach, które widzieliśmy powyżej, oprócz masażu aromatycznego. Dowiedz się więcej o doustnym przyjmowaniu leku.

Przeciwwskazania do stosowania olejku eterycznego z drzewa herbacianego

Dzieci: nie zaleca się stosowania u dzieci poniżej 3 lat.

Kobiety w ciąży: ten olejek eteryczny z drzewa herbacianego nie jest zalecany w pierwszym trymestrze ciąży.

Koty: z braku informacji lepiej nie używać olejków eterycznych, jeśli masz kota. Aby uzyskać więcej informacji, radzę sięgnąć po książkę po francusku Guide pratique d’Aromathérapie chez l’animal de compagnie, napisaną przez D. Baudoux.

Drażniący: ten olejek eteryczny zawiera molekuły, które mogą być drażniące (szczególnie dla skóry wrażliwej). W tym przypadku, lepiej jest rozcieńczyć go w oleju roślinnym do masażu (patrz akapit powyżej, aby uzyskać więcej szczegółów). Do stosowania doustnego, lepiej jest rozcieńczyć go w łyżce stołowej oliwy z oliwek, aby usunąć tę drażniącą stronę.